LED reflektory radíme medzi osvetľovaciu techniku a môžeme ich rozdeliť do dvoch základných kategórií podľa ich výkonu.
Reflektory s nízkym výkonom – nízke výkony LED reflektorov sa uplatnia tam, kde je potrebné osvietiť obytný priestor. Ide najmä o miesta, kam sa príliš nehodia klasické lustre, nástenné či stolné lampy a svietidlá podobného typu. Tieto reflektory sa niekedy prezývajú „bodové“, pretože mieria svojim rozptýleným svetelným lúčom do určitého bodu v priestore. Bodové reflektory sa veľmi často uplatnia vo vstavaných skriniach alebo na stropných podhľadoch v pracovniach, obývacích izbách, kuchyniach a kúpeľniach. Tieto reflektory nahrádzajú svojich predchodcov – halogénové bodové žiarovky, ktoré sú síce dostatočne výkonné, ale majú zároveň zbytočne veľkú spotrebu energie. LED reflektory naopak spotrebujú napríklad aj desaťkrát menej elektriny.
Vysoko výkonné reflektory – vysoký výkon reflektora by vám bol v domácnosti skôr na prekážku, s týmito zdrojmi svetla sa počíta najmä v exteriéri, prípadne na osvetľovanie niektorých plôch, kde sa vykonáva pracovná činnosť, napríklad v stavebníctve.
Osvetľovanie fasád – zrejme aj vy ste sa v živote stretli s večerným osvetlením fasád niektorých objektov. Bývajú to najmä hrady a zámky, budovy divadiel alebo mostných konštrukcií. Napríklad v Bratislave by ste ich objavili celý rad.
Pracovné reflektory – existuje veľmi veľa profesií, ktoré vyžadujú pôsobenie umelého svetla. Bez umelého osvetlenia sa napríklad nezaobídu fotografi v ateliéroch. Len si predstavte, ako by asi vyzerali fotky módneho textilu či obuvi, keby bola manekýnka fotografovaná v príšerí, kde je málo denného svetla, snímka by bola neostrá a s nízkym rozlíšením. Fotoateliér vyžaduje veľmi výkonné zdroje svetla, ktorými sa nasvieti pracovný priestor s umelými dekoráciami a jednotným pozadím, a práve tu môžu vznikať kvalitné produktové fotografie.