LED žiarovka E27 šetrí energiu


Päticu E27 na klasickej volfrámovej žiarovke pozná asi každý. Je to snáď najrozšírenejší typ svetelného zdroja, známy už z doby socializmu. Volfrámové žiarovky sa vtedy inštalovali celkom bežne napríklad v šesťramenných lustroch, ich výhodou bolo veľmi verné podanie farieb a príjemná teplá až neutrálna farba umelého svetla, čo prispievalo k domácej rodinnej pohode. V tom čase tiež takmer nikto neriešil energetickú krízu, cena elektriny na trhu bola taká nízka, že to malo na chod domácnosti zanedbateľný vplyv. A tak nebol problém zaobstarať napríklad tri takéto lustre do obývacej izby, do spálne a detskej izby, a svietiť tu celý večer aj niekoľko hodín.

LED žiarovka

Doba sa však zmenila a súčasné ceny elektrickej energie na trhu nás nútia aspoň k zamysleniu, kde ušetriť, aby naše účty neboli také vysoké. Jednou z možností, ako to urobiť, je výmena volfrámových žiaroviek za LED žiarovku E27. Čo tým získame?

rozsvietená žiarovka

Technológia výroby LED diód pre svetelné zdroje je dnes už na takej úrovni, že umožňuje znížiť spotrebu elektriny veľmi výrazne. Prejaví sa to napríklad v porovnaní s klasickou stowattovou volfrámovou žiarovkou – zatiaľ čo žiarovka s volfrámovým vláknom spotrebuje za desať hodín prevádzky celú jednu kilowatthodinu elektrickej energie, LED žiarovka sotva desatinu tohto množstva. Viac ako desaťnásobná úspora elektriny sa potom prejaví najmä v dlhšom horizonte vo vyúčtovaní za odber elektriny, takže ak budete mať svietidlo s jednou stowattovou žiarovkou a budete s ním svietiť denne päť hodín, spotrebujete za jeden rok celkom 182 kWh elektriny. Pri LED žiarovke bude spotreba desaťkrát (a niekedy viac) nižšia, takže spotrebujete len 18 kWh energie.

Toto je len modelový príklad, kedy sme uvažovali iba jednu žiarovku v celom dome, v skutočnosti je tých rozsvietených žiaroviek v ľudských obydliach oveľa viac, a tak sa LED žiarovky môžu podieľať na úspore za odber elektriny pomerne výrazne.